Birleşik Krallık’ın radyoda spora olan sevgisi neden artıyor?

Spor Birleşik Krallık’ta kültürümüzün bir parçasıdır ve yüzlerce yıldır öyledir.

İskoçya’da bir Pazar sabahı yağmurla ıslanan ve rüzgârla yıpranan bir sahada oynanan 12 yaş altı futbol maçının tutkusu ve hayallerinden, Aintree’de dünya çapında milyonlarca kişinin takip ettiği yıllık Grand National koşusuna kadar. Spora olan tutkumuz birçok biçime bürünüyor ve bu aşk ilişkisi hiçbir solma emaresi göstermiyor. Aslında tam tersi.

2020 ve 2021’i rahatsız eden, birçok profesyonel sporun Bahis siteleri ertelendiği, iptal edildiği veya kapalı kapılar ardında oynandığı, büyük halka açık toplantılara uygulanan karantinalar ve kısıtlamalar sırasında çoğumuzun kaçırdığı tek şey, en sevdiğimiz sporun düzeltilmesiydi. Büyük maça gidiyorum ve. Cumartesi akşamı heyecan verici bir boks şölenini izleyerek takımınızı zafere taşıyın.

İşten sonra hafta ortası badminton turuyla örümcek ağlarını uçurmak. Halk içeriye bakarken kilitlendi.

Yokluk kalbin daha da büyümesine neden olur ve konu spor olduğunda durum kesinlikle budur.

Futbol, boks ve tenis gibi favori sporların her düzeyde geri dönmesiyle kalabalıklar atmosferi hissetmek için stadyumlara, TV’de canlı izlemek için spor barlarına akın ediyor ve biz de canlı yayın erişimini kullanıyoruz. İleriye dönük olarak spordan keyif almamızda radyonun oynayacağı çok büyük bir rol var.

Neden radyoyu seçmelisiniz?

Televizyonda veya canlı yayın uygulamalarında daha fazla oyun canlı olarak gösterildiğinden, birçok spor hayranının düşünmüş olabileceği bir soru bu. Spor yayınlarında radyoya hâlâ yer var mı? Bunun cevabı kesinlikle. Evinizde radyoda veya arabanızda seyahat ederken bir Premier Lig futbol maçını dinlediyseniz, bunun getirdiği ek heyecanı bilirsiniz.

Eğer gece geç saatlerde yapılan bir şampiyona boks maçının ring kenarından gelen radyo yorumlarıyla yayınını izlediyseniz, bütün gün radyonun eleştirmenlerine karşı davayı tartışacaksınız. Oyunu deneyimlemenin benzersiz, yaratıcı ve heyecan verici bir yolu.

Canlı görüntülerin yokluğunda radyoda çalışmak özel türde bir yorumcu gerektirir.

Bir maçı TV’de veya canlı yayında aktaranlar, maç hakkında görüşlerini aktaracak, paslar, şutlar ve istatistikler hakkında bilgi sahibi olacak. Yorum yaptıkları oyunun aynısını görebileceğinizi biliyorlar, bu yüzden genellikle biraz rol oynayarak oyunun merkezde yer almasına ve eğlendirmesine izin veriyorlar. Görevleri son düdüğe kadar size eşlik etmektir.

Radyo yorumcularının karşılaştığı görevden çok daha basit bir görev.

Bir maçı radyoda yayınlarken, yorum ekibi aynı zamanda maçla ilgili uzman görüşlerini sunmalı, taktiksel değişiklikleri veya oyuncu değişikliklerini, sakatlığın ciddiyetini veya sarı kartlı bir oyuncunun oyundan atılma ihtimalini belirtmelidir. Bu bir radyo yorumcusu için temel bilgilerdir, ancak canlı görüntülere erişiminiz olmadığında bir adım daha ileri gitmeleri gerekir. Radyodaki bir futbol yorumcusu, heyecanı gerçekten artırırken size neler olup bittiğinin bir resmini çizmelidir.

Bir radyo yorumcusunu bir TV yorumcusuyla birlikte dinlerseniz çarpıcı farklılıkları duyacaksınız. Radyodakiler daha açıklayıcı, daha enerjik ve daha tutkulu.

Görevlerinin sadece bilgilendirmek değil aynı zamanda dikkatinizi çekmek ve sizi o istasyonda tutmak olduğunu biliyorlar. Her sözüne kulak vermenizi hedefliyorlar ve bu, canlı TV’deki meslektaşlarının sahip olmadığı bir beceriyi gerektiriyor.

Radyo ne zaman seçilmeli?

Radyoyu TV veya canlı yayın yerine seçebileceğiniz birçok örnek vardır ancak ikisini birleştirebileceğiniz durumlar da vardır. Hiç canlı televizyonda bir futbol maçını televizyonun sesi kapalıyken izlediniz mi ve aynı maçın radyo yayınını dinlediniz mi? Değilse, bu her sporseverin denemesi gereken bir şey.

Televizyonda çalışan birinden çok daha tutkulu ve yoğun olması gereken yetenekli bir radyo yorumcusunun canlı resimlerini ve betimleyici gücünü takip etmenin rahatlığını yaşayabilirsiniz. En sevdiğiniz sporu takip etmenin bu hibrit biçimini denediğinizde büyük bir hayran olacağınızdan eminiz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.